Tejpování

Tejpování

Metoda tejpování je obecný název pro postup aplikace lepicích pásek z textilu o různé pevnosti a pružnosti přímo na pokožku klienta s cílem ovlivnění svalového napětí – většinou ke snížení tahového pnutí, pro zlepšení postavení v kloubu (tzv. centraci), k ovlivnění propriocepce (tj. vnímání „zevnitř“) s cílem zlepšit funkci pohybového segmentu i celého systému. Dříve bylo tejpování spíše výsadou sportovního léktape2ařství, ale v současnosti se stále více dostává i mezi běžnou populaci. V nemalé míře je tejping používán například preventivně nebo jako určitá forma omezené rychlé první pomoci po úrazu.

Kinesiotaping

Tuto techniku začátkem 80.let 20. století v Japonsku vyvinul Dr. Kenzo Kase. Tejpovací materiál je specificky pružný a vyrobený z textilie s obsahem hypoalergenního lepidla, nejčastěji na bázi pryskyřice. Tyto speciální pásky se aplikují dle účelu pro regulaci svalového hypertonu (zvýšeného napětí) i bolesti, pomáhají ke zlepšení funkce pohybového aparátu zejména po úrazech či operacích a mají pozitivní vliv na propriocepci (hluboké vnímání) z postiženého terénu. Dají se také použít ke stabilizaci kloubů, zlepšují stav pooperačních jizev a napomáhají paretickým (oslabeným) svalům.

Technik tejpování je mnoho a nespornou výhodou je, že se dají mezi sebou kombinovat pro dosažení maximálního efektu. Oproti klasickému tejpování, při kterém se pevné nepružné pásky aplikují pouze na období zátěže (trénink, zápas, jiná fyzická aktivita), se „kinesiotejpy“ lepí i na několik dní až jeden týden. Jejich účinek je terapeutický a po jejich sundání se aplikace může znovu ihned opakovat až do odeznění problému.